On The Sun

Dobrodružství nevidomého lezce Jana Říhy za velikou louží.

Honza Říha pravděpodobně jako druhý nevidomý člověk na světě vylezl na El Capitana v Yosemitském národním parku v Kalifornii cestou The Nose.

Ve dnech 17.-19. srpna letošního roku se mu podařilo touto legendární cestou prostoupit. Jemu a jeho dvěma společníkům: Jankovi Bednaříkovi (Horský vůdce) a Vojtěchovi Dvořákovi (Singing Rock) Vzhledem ke svému handicapu lezl pochopitelně na druhém konci lana, čistil lanové délky od jistících prostředků a pomáhal s vytahováním svině.

Dvakrát bivakovali ve stěně a poslední noc strávili na vrcholu žulového monolitu El Capitan. První den vylezli první 4 délky na Sickle Ledge, kde nechali věci, svini a slanili dolů. Celkem tedy 4 dny lezení. 45 litrů vody. Tři sady friendů. Dvě lana a 6 jumarů.

Efekt sněhové koule
Sněhová koule je prostě neúprosný a skvěle fungující zákon v bigwallovém světe a v lezení vůbec. Čím více dní ve stěně, tím více vody. Čím více vody, tím větší váha. Čím větší váha, tím jste pomalejší a čím jste pomalejší tím potřebujete více dní ve stěně a tím pádem i víc vody. Rozumíte?

Rozhodli se pro galon/osobu/den. Což jsou 3 galony (galon je 3,75 l) na den a krát 4 je to celkem tedy zhruba 45 litrů vody. Teplota u paty El Capa 100 F (něco okolo 40 C). Ve stěně díky větru něco o malinko lepší.
Kvůli váze (sněhové kouli) se rozhodli pro spaní pouze na přirozených skalních policích. První noc strávili na polici Dolt Tower (11. délka), druhou noc na polici Camp V (24. délka) a poslední spali na vrcholu.

The Nose byl poprvé vylezen na jeden zátah (po dvou letech příprav, průzkumů a neúspěšných pokusů) za 12 dní v roce 1958 Warrenem Hardingem, Jamesem Whitmorem a Waynem Mary.
V roce 1960 opravdový “single push ascent” zabral družstvu Joe Fitschen, Chuck Pratt, Tom Frost a Royal Robbins 6 dní.
Cesta se zpravidla leze od 19 do 32 délek. The Nose je ohodnocen VI 5.13+ nebo 5.9 C2.
Jan Říha s dvěma společníky některé délky spojili a tak jim odhadem cesta vzala asi 28 lanových délek.
Některé délky 5.9 až 5.10c včetně Stoveleg Crack či Pancake Flake lezli volně.

Česká lezecká historie zná kromě Jana Říhy ještě jednoho slepého lezce, který v sedmdesátých letech minulého století předčil mnohé vidící sportovce. Josef Kuhn však oslepl až v dospělosti, a proto si mnohé výstupy na věže Českého ráje pamatoval a mohl se v nich orientovat jen hmatem. Protože byl instruktorem horolezeckého svazu, vodil na jednoduché cesty dokonce i nováčky. O Janu Říhovi natočila nedávno Česká televize krátký medailonek, Josef Kuhn byl protagonistou dokumentárního filmu Jana Špáty „Svítí slunce?“

Co plánuje Honza do budoucna? To si nechává pro sebe. Nerad totiž prozrazuje svoje plány. Pravděpodobně to bude nějaký další posun v jeho sportovní kariéře a určitě se máme na co těšit.

Autor: Vojtěch Watt Dvořák

Fotogalerie

Savvy s.r.o. TOPlist